Uwielbiam połączenie kruchego ciasta z jabłkami, serami, budyniem. W minionym tygodniu przygotowałam przepyszną bezglutenową szarlotkę z budyniem. W składzie szarlotki nie znajdziecie krowiego mleka, glutenu, drożdży, a nawet jajek. Jabłka pod warstwą pysznego kokosowo-waniliowego budyniu na kruchym cieście smakują nieziemsko. Taką szarlotkę śmiało możecie postawić na świątecznym stole. Jeśli jeszcze w Waszym domu nie macie oleju kokosowego możecie go zastąpić masłem lub margaryną bezmleczną.
Składniki:- 180 g oleju kokosowego
- 100 g mąki ryżowej
- 100 g mąki kukurydzianej
- 50 g skrobi kukurydzianej
- 50 g mąki ziemniaczanej
- 1 łyżeczka bezglutenowego proszku do pieczenia
- 50 g cukru
- 4 łyżki śmietanki kokosowej
- 4-5 jabłek
- 300 ml mleka sojowego
- 100 ml mleczka kokosowego
- 300 ml wody
- 50 g cukru
- 2 budynie waniliowe (bezglutenowe)
- 1 łyżeczka domowego cukru z wanilią
Wszystkie składniki na ciasto przekładamy do miski i zagniatamy ciasto. Ciasto dzielimy w proporcji 2/3 na spód ciasta, 1/3 ciasta na kruszonkę. Ciasto na spód chowamy do lodówki, ciasto na wierzch umieszczamy w zamrażalniku na ok.1-2 godziny.
Z mieszanki mleka i wody odlewamy 1/2 szkl. i dodajemy do niej budynie i cukry. Mieszamy i dodajemy do gotującego się mleka.
Jabłka obieramy, kroimy w plasterki. Kwadratową formę wykładamy papierem do pieczenia, na spód ścieramy na tarce ciasto z lodówki i lekko ugniatamy ręką. Następnie kładziemy jabłka, wylewamy budyń i ścieramy na tarce ciasto na kruszonkę.
Ciasto wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na ok. 40 minut. Ciasto studzimy i chowamy na noc do lodówki.
Smacznego :)
mmm wygląda ekstra ! :)
OdpowiedzUsuńPrzetestowane... Schodzi od strzału : -) Dziękuję za przepis :* To jest PYSZNE!
OdpowiedzUsuńWitaj :)
OdpowiedzUsuńWygląda pysznie, ale mam jedną wątpliwość...
Napisałaś: "Z mieszanki mleka i wody odlewamy 1/2 szkl. i dodajemy do niej budynie i cukry. Mieszamy i dodajemy do gotującego się mleka." - o które mleko chodzi? Czy najpierw mieszamy mleczko kokosowe z wodą, a potem dodajemy do gotującego się sojowego czy jakoś inaczej? Będę mega wdzięczna za informację.
Dziękuję i pozdrawiam
Anka
Najpierw wszystkie mleka mieszamy ze sobą np. w pojemniku z miarką, a następnie z tego pojemnika odmierzamy 1/2 szklanki. Do tej 1/2 szklanki dodajemy budynie, cukry i mieszamy do połączenia składników, następnie tą mieszankę wlewamy gdy pozostałe mleko zacznie wrzeć :)
OdpowiedzUsuńA forma jakie powinna mieć rozmiary?
OdpowiedzUsuńNajlepiej sprawdzi się forma kwadratowa 23x23cm lub forma prostokątna o zbliżonych wymiarach.
OdpowiedzUsuń