Ciasto marchewkowe z tego przepisu jest meeega zdrowe. W skład ciasta wchodzą same zdrowe i smaczne składniki tj. orzechy, suszone owoce czy marchewka, które pozytywnie wpływają na nasze zdrowie. Nie można pominąć tego, że ciasto smakuje wybornie, a nie ma w nim ani grama cukru, jajek, mąki pszennej, mleka krowiego ! Jednym słowem: raj dla podniebienia nie tylko dla wegan i dla osób z celiakią !!!
Ciasto jest jeszcze zdrowsze od Dietetycznego ciasta marchewkowego, które cieszy się ogromną popularnością na blogu.
Składniki (na keksówkę lub małą kwadratową formę ok. 16 porcji)
- ok. 500 g marchewki
- 1 szkl. mąki mąki gryczanej
- ok. 1/2 szklanki oleju
- 1/3 szkl mleka sojowego
- 1 szkl. miksu rodzynek/daktyli/żurawiny/śliwek/moreli
- 1/4 szkl. wiórków kokosowych
- 1/2 szkl. dowolnych orzechów
- 2 łyżki sezamu (opcjonalnie)
- 2 łyżki pestek słonecznika/dyni
- 1 łyżeczka cynamonu
- 1 łyżka soku z cytryny
- szczypta soli
- 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1/2 łyżeczki sody
- 1 łyżeczka dowolnego octu
Wykonanie:
Rodzynki/daktyle/żurawinę itp. kroimy na mniejsze części i wrzucamy do mleka sojowego. Naczynie z bakaliami odstawiamy do lodówki na ok. 30 minut.
Marchewki obieramy i ścieramy na tarce o drobnych skośnych oczkach, następnie dodajemy wiórki, namoczone bakalie wraz z pozostałym mlekiem, którego całkowicie nie wchłonęły, sok z cytryny, olej, orzechy, sezam, pestki dyni i łyżkę octu.
Do miski przesiewamy mąkę z cynamonem, proszek do pieczenia, sodą, szczyptą soli. Wszystko mieszamy i łączymy z mokrymi składnikami.
Ciasto przelewamy do silikonowej formy lub do blachy wyłożonej papierem do pieczenia, i wkładamy do piekarnika rozgrzanego do temperatury 180 st. C na 40 - 50 minut. Ciasto po tym czasie wyjmujemy, studzimy całkowicie i posypujemy cukrem pudrem.
i właśnie takie zdrowe, domowe wypieki uwielbiam! :) zapraszam do udziału w konkursie http://foodmania-przepisy.blogspot.com/2014/11/uwaga-konkurs-swiateczny.html
OdpowiedzUsuńWitam w akcji!
OdpowiedzUsuńTakie ciasto chyba można jeść do woli, co? :)
OdpowiedzUsuńMożna zjesc o kawałek wiecej niz zwykłego ciasta :P
UsuńCzy dodanie octu jest konieczne? :)
OdpowiedzUsuńOcet można pominąć, jednak dzięki połączeniu sody i octu ciasto wychodzi bardziej pulchne :)
OdpowiedzUsuńWitam. Chcialabym sprobowac zrobic to ciasto. Nie rozumiem jednak do kona tego przepisu. Chodzi o drugi akapit wykonania. Mam dodac wiorki kokosowe tak? Bo nie jest to tak jasno napisane. I namoczone bakalie. Ale mam wyjac te bakalie z mleka czy dodac bakalie z mlekiem do reszty skladnikow?
OdpowiedzUsuńPrzepis poprawiłam i mam nadzieje że teraz jest wszystko jasne. Jeśli nie to proszę jeszcze raz napisać do mnie :)
OdpowiedzUsuńDziekuje :))) teraz wszystko jasne. Ide na zakupy po skladniki ;)
OdpowiedzUsuńPrzepis zepelnie mna zawladnal, nieodpuszcze, dopoki nie upieke tego ciasta :) Interesuje mnie jakich rozmiarow blacha sie nadaje?
OdpowiedzUsuńBlacha o rozmiarach 30 x 20 lub zbliżonych :)
OdpowiedzUsuńChcę podwoić składniki, bo ciastem z 1 szklanki mąki u mnie się nie najemy :) Nie chcę dodawać orzechów, a zamiast mleka wodę. Pytanie czy wszystko podwoić? Odpowiedzi pewnie i tak nie doczekam teraz, tylko pójdę na żywioł, trzymajcie kciuki...
OdpowiedzUsuńMleko sojowe jak najbardziej można zastąpić wodą. Nie rezygnowałabym jednak z pominięcia orzechów bo przyjemnie chrupią, a może jeśli już je zamieniać to na pestki słonecznika? Jestem ciekawa jak ciasto się udało :)
OdpowiedzUsuńCiasto upieklam,nie dodalam octu,upieklam w keksowce wiec wyszlo wysokie,ale nastepny razem zrobie w foremce kwadratowej I nizsze.
OdpowiedzUsuńPrzepyszne!!! Jemy jeszcze cieple.place lizac
Ciasto upieklam,nie dodalam octu,upieklam w keksowce wiec wyszlo wysokie,ale nastepny razem zrobie w foremce kwadratowej I nizsze.
OdpowiedzUsuńPrzepyszne!!! Jemy jeszcze cieple.place lizac.
Dziekuje za przepis.
A mi wyszedl mega zakalec, pewnie dlatego, ze nie mialam maki gryczanej tylko pszenna... ale nie poddaje sie nastepnym razem moze sie uda. Cxy to ciasto ma byc takie suche jak sie miesza? 1/3 szkalni plynu to dosc malo...
OdpowiedzUsuńNiestety mąka pszenna w żadnym wypadku się nadaje się w tego rodzaju wypiekach. Jeśli nie ma pani mąki gryczanej w domu lepiej zastąpić ją zwykłą kaszą manną. A jeśli chodzi o płyn to w zupełności taka ilość wystarcza :)
OdpowiedzUsuńSuper przepis. Wlasnie szukam czegos dla mojego maluszka na pierwsze ciacho :) Dlatego chcialabym spytac czy cytryna jest konieczna, bo o occie juz wiem, ze nie? Orzechy tez niestety musze poninac, ale dla Malej to nawet lepiej, zeby za bardzo nie chrupalo :)
OdpowiedzUsuńCytrynę można pominąć tak samo jak ocet. Zaznaczam jednak że ciasto wówczas nie urośnie! Soda nie zacznie działać bez kwasu :( Odnośnie orzechów może spróbować je zastąpić mielonym siemieniem lnianym?
OdpowiedzUsuńA czy zamiast mąki gryczanej można użyć z cieciorki?
OdpowiedzUsuńMożna spróbować wykorzystać mąkę z cieciorki :) Nie wiem jednak jak zareaguje ta mąka.
OdpowiedzUsuńCzy można dodać cukier do ciasta? Dodałam pół szklanki, ale wydaje mi się za zbite, nic nie urosło chyba..
OdpowiedzUsuńOczywiście że można dodać cukier :)
OdpowiedzUsuńCzy mąkę gryczaną można zastąpić mąką kokosową lub kukurydzianą?
OdpowiedzUsuńNiestety nie ryzykowałabym z mąką inną niż ryżowa/gryczana. Mąka kokosowa może nie wchłonąć całej wilgoci z ciasta, natomiast kukurydziana może sprawić że ciasto całkiem opadnie.
OdpowiedzUsuńDzień dobry, czy można użyć mąki gryczanej pełnoziarnistej?
OdpowiedzUsuńDzień dobry, tak mąka gryczana pełnoziarnista powinna również być ok.
OdpowiedzUsuń