Strony

poniedziałek, 29 lutego 2016

Ekspresowe krakersy z łososiem i sosem czosnkowym

Goście w drodze a ty nie masz pomysłu co podać na przystawkę? Moja propozycja to krakersy z łososiem i sosem czosnkowym. Wierzch możecie dowolnie udekorować koperkiem, szczypiorkiem czy pietruszką. Aby nie tracić czasu na obieranie, przeciskanie przez praskę czosnku do sosu, polecam skorzystać z Czosnku Proeco Polska. Jest bardzo intensywny i nawet niewielka jego ilość dodana do sosu, nada mu wspaniałego aromatu i intensywnego smaku. 

Więcej o produktach firmy Proeco Polska pisałam tutaj.

Składniki:
  • 1 opakowanie krakersów
  • 1/2 słoiczka Czosnku Proeco Polska
  • 100-150 g jogurtu greckiego 
  • 1-2 łyżki majonezu
  • opcjonalnie sól i pieprz 
  • kilka plastrów wędzonego łososia
  • do dekoracji natka pietruszki, koperek, szczypiorek
Wykonanie:
Jogurt grecki, majonez i czosnek przekładamy do miseczki i mieszamy. Na każdym krakersie układamy kawałek łososia, odrobinę sosu czosnkowego i dekorujemy tym co mamy pod ręką, koperkiem, natką pietruszki lub szczypiorkiem. W towarzystwie takiej przystawki możemy podać cytrynę pokrojoną w ósemki.

Smacznego :)



środa, 24 lutego 2016

Ciastka a'la "Raffaello" bezglutenowe i wegańskie

Uwielbiam tworzyć coś z niczego. Dziś pyszny przepis na kulki kokosowe a'la Rafaello, z tą różnicą że moje ciasteczka mogą spożywać weganie i osoby na diecie bezglutenowe. Dość że zdrowe to jakie pyszne! Chyba lepsze niż oryginał. Do środka takich kulek wg. uznania możemy włożyć migdał, orzech laskowy lub rodzynkę.

Składniki:
  • 120 g wiórek kokosowych
  • 100-120 g śmietanki kokosowej (biała część w puszcze z mleczkiem kokosowym)
  • 1 łyżka oleju kokosowego
  • 1/3 szkl. mąki ryżowej
  • 1 łyżka skrobi kukurydzianej/ziemniaczanej/mąki ryżowej
  • 2-3 łyżki ksylitolu/cukru
  • szczypta soli
Wykonanie:
Do miski przekładamy wszystkie składniki, zagniatamy i odstawiamy na chwilę. Jeśli ciasto jest za sypkie należy dodać odrobinę śmietanki kokosowej.Z ciasta formujemy kulki wielkości orzecha włoskiego przekładamy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia lub silikonową matę. Blachę z ciastkami wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 180 st. C i pieczemy ok. 25-20 min otwierając piekarnik raz na jakiś czas i przekręcając kulki na drugą stronę. Pieczemy na złoto.

Smacznego :) 

poniedziałek, 22 lutego 2016

Warsztaty Bakalland i relacja z Food Blogger Fest VI

Budzik i pobudka o 4.30, aby zdążyć na Polskiego Busa do Warszawy. W torebce tylko z najpotrzebniejsze rzeczy, telefon, aparat, butelka z wodą do picia. Jeszcze tylko łyk gorącej herbaty i można wychodzić. Po wyjściu z domu czuje na sobie oblepiający mnie śnieg z deszczem. No cóż, z cukru nie jestem, a dodatkowy ciężar w postaci parasola mi nie potrzebny.

Do Warszawy dotarłam na 8.50. Food Blogger Fest zaczynał się dopiero o 10, wiec postanowiłam spacerkiem udać się do siedziby Agory. 

Na miejsce dotarłam przed czasem ale i tak prawie wszystko było już gotowe na przyjęcie gości. Nie powiem, pozytywnie mnie zaskoczyła organizacja tego spotkania. Pełne stoły pięknie wyglądających przekąsek, kawa, kosze słodyczy, a nawet drinki w postaci wódki i whisky, a tego się nie spodziewałam. Organizatorzy zadbali o to, aby goście nie wyszli z pustymi brzuchami :) 



Po śniadaniu zajrzałam do stoiska Wedla, gdzie każdy mógł udekorować swój torcik Wedlowski. 

Z kolei na stoisku Grandsa można było się dowiedzieć więcej o pysznej wędzonej śmietanie podawanej z korzennym biszkoptem nasączonym alkoholem i podawanej z jęczmieniem.   



Na stanowisku obok prezentowane były różne smaki Żubrówki, wraz ze smakowitymi dodatkami do nich.

Ponadto na stoisku Amica, można było podpatrzeć jak mistrz kuchni Tomasz Purol przyrządza swoje potrawy, a samemu stworzyć swoje wirtualne danie na specjalnym "stole kuchennym".

O 11 jednak udałam się na warsztaty Bakalland, na które udało mi się w ostatniej chwili dostać. Na początku przywitali nas organizatorzy. Następnie aktorka Kasia Bujakiewicz wraz z szefem Andrzejem Polanem opowiadali o bakaliach, o zawartych w nich składnikach mineralnych, o tym w jaki sposób są przetwarzane i o swoich podróżach. Po krótkim wstępie każdy zabrał się do przestudiowania broszury z przepisem. Ja wspólnie z koleżankami przygotowywałam "Miechunkę gotowaną w herbacie earl grey z puddingiem ryżowym", a przepis poniżej.




W trakcie gotowania swoją pomocą i swoimi radami dzielił się z nami szef Andrzej Polan jak i osoby które współpracują z nim na co dzień.
 
A to wynik naszej pracy, gotowy pudding, który był wprost rozchwytywany przez wszystkich.


 Poniżej zdjęcia potraw przygotowanych przez kolegów i koleżanek z innych stanowisk. 




 

Po warsztatach każdy uczestnik mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z szefem Andrzejem Polanem i panią Katarzyną Bujakiewicz. A na zakończenie każdy otrzymał torebkę z bakaliami i książką kucharską z bakaliowymi przepisami.



Po warsztatach udało mi się jeszcze zdążyć na konferencje "Jak łączyć kwiaty z jedzeniem, jak one smakują, jak najlepiej je wykorzystywać?", która poprowadziła Małgorzata Kalemba-Drożdż. Dowiedziałam się naprawdę wiele o tym jak i gdzie można hodować swoje jadalne kwiaty. 


Kolejnym prelegentem była pani Adrianna Jaworska, absolwentka Le Cordon Bleu. Opowiadała o szkole, oddziałach szkoły na całym świecie, innych kursantach i o tym jak wyglądają egzaminy.

Z warsztatów wyszłam obładowana w bakalie, książki, pisemko kulinarne i kilka słodkich drobiazgów w tym w Torcik Wedlowski. Cieszę się że mogłam w nich uczestniczyć i mam nadzieje że za rok też będę mogła wziąć udział w tym spotkaniu.

niedziela, 21 lutego 2016

Streetcom paczka Smakowita Pajda

W ubiegłym tygodniu odwiedził mnie kurier, dostarczył moją pierwszą paczkę od Streetcom. Co było w środku? Oczywiście same pyszności! Zresztą zobaczcie sami :)




W przesyłce znajdowało się aż 18 opakowań smalczyku roślinnego Smakowita Pajda. 17 opakowań Smakowitej Pajdy z cebulką i jabłkiem oraz 1 opakowanie Smakowitej Pajdy z ziołami ogrodowymi. 

Smalczyk roślinny smakuje tak samo jak ten klasyczny, jednak jest znacznie zdrowszy i zawiera mniej kalorii. Skład jest dobry, nie ma w nim konserwantów i chemii, jednak moją uwagę przykuł olej palmowy, który jest obecnie dość kontrowersyjnym składnikiem.

Na pierwszy rzut spróbowałam smalczyku na chlebie razowym i ...bardzo przypadł mi on do gustu. Najbardziej na kanapce posmakowała mi Smakowita Pajda z cebulką i jabłkiem. Kawałki cebulki zawarte w smalczyku cudownie chrupały w ustach. Niewątpliwą zaletą smalczyku jest jego wydajność. Wystarczy posmarować tylko cienką warstwę Smakowitej Pajdy, a od kanapki nie będziemy mogli się oderwać. Niewielkie pudełko, o ładnym i wygodnym kształcie jest dodatkową zaletą. Smalczyk zapakowany jest w plastikowe opakowanie z pokrywką, z otwieraniem i zamykaniem nie ma więc problemu. 

Kanapki ze smalczykiem już spróbowałam i zastanawiam się jak teraz wykorzystać Smakowitą Pajdę, bułki, pierogi z okrasą czy może chrupiące krakersy z udziałem smalczyku ? 


Może macie jakieś własne przepisy albo pomysły z wykorzystaniem Smakowitej Pajdy ? 

Zapraszam do zamieszczania linków i komentarzy pod postem ! :)










A wy lubicie testować nowe produkty? Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o testowaniu produktów zachęcam do zarejestrowania się w Streetcom

#SmakowitaPajda #SmalczykRoślinny

sobota, 20 lutego 2016

Szybkie bezglutenowe bułeczki z jabłkiem

Właśnie wracam do domu z Food Blogger Fest z głową pełną pomysłów i pełna torebką różnych słodkości. Nie zapominam jednak o Was i wrzucam szybki przepis na zdrowe bułeczki. Przygotowanie tych bułeczek zajmuje zaledwie kwadrans + czas pieczenia. Polecam :) 


Składniki:
  • 1/3 szkl. mąki kukurydzianej
  • 2 łyżki mąki z tapioki
  • 1 łyżka skrobi kukurydzianej
  • 1 szkl. mąki ryżowej
  • 200-250 g kremowego twarogu
  • 1 jajko
  • 1/2 łyżeczki bezglutenowego proszku do pieczenia
  • 3 łyżki ksylitolu
Dodatkowo: 
  • 2 jabłka 
  • szczypta cynamonu
Wykonanie:
Wszystkie składniki mieszamy ze sobą w jednej misce. Piekarnik nagrzewamy do temp 180 C.  Z ciasta odrywamy kulki większe niż orzech włoski. Delikatnie je rozpłaszczamy na papierze do pieczenia. Jabłka obieramy i kroimy w kostkę. Kawałki jabłek układamy na każdym placuszku delikatnie je dociskając do blaszki. Bułki przed pieczeniem można posypać odrobiną samego cynamonu lub odrobiną ksylitolu. Bułki pieczemy ok. 15 min. Studzimy na kratce.

Smacznego :)

piątek, 19 lutego 2016

Ciasto Morskie Marzenie

Za oknem buro i ponuro więc zapraszam na pyszne i kolorowe ciasto. Kakaowy biszkopt delikatnie nasączony ponczem, masa jogurtowa z kawałkami brzoskwiń, a wierzch udekorowany niebieską galaretką przeniesie nas na moment nad słoneczną plażę i lazurową wodę.


Składniki:
Biszkopt:
  • 4 duże jajka
  • 4 łyżki mąki pszennej
  • 1 łyżka mąki ziemniaczanej
  • 2 łyżki kakao
  • 4-5 łyżek cukru
  • szczypta soli
Dodatkowo:  
  • 1 opakowanie masa jogurtowej z Dr. Oetker *
  • 2 galaretki niebieskie/turkusowe
  • 1 duża łyżka żelatyny
  • 1 puszka brzoskwiń
  • sok z 1/2 cytryny
Wykonanie:
Biszkopt
Mąki przesiewamy z kakao i szczyptą soli. Żółtka oddzielamy od białek. Białka ubijamy na sztywno ze szczyptą soli. Pod koniec ubijania dodajemy partiami cukier. Ciągle miksując dodajemy po 1 żółtku. Pod koniec ubijania dodajemy przesiane mąki i delikatnie mieszamy (najlepiej łyżką). Ciasto wylewamy na blachę o wymiarach 25x35 cm lub o zbliżonym wymiarze. Biszkopt pieczemy około 30-35 minut w temperaturze 170 C.

Po upływie danego czasu gorące ciasto w formie wyciągamy z piekarnika i z wysokości około 60 -100 cm upuszczamy je na podłogę. Następnie z powrotem odstawiamy je do uchylonego piekarnika, aż do wystudzenia.

Ostudzony biszkopt nasączamy 1 szkl. ostudzonej wody z cytryną lub herbatą. Do ponczu można dodać opcjonalnie 1-2 łyżki Domowego Ekstraktu waniliowego.

Dodatkowo
Galaretki i żelatynę rozpuszczamy w 900 ml wody. Studzimy. 


Masę jogurtową przygotowujemy zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Brzoskwinie kroimy w kostkę i przekładamy do masy jogurtowej. Masę przekładamy na biszkopt, równamy i wstawiamy do lodówki do schłodzenia. Gdy galaretki zaczną tężeć przelewamy je na ciasto. Ciasto wkładamy do lodówki na przynajmniej 3 godziny lub na całą noc.

Smacznego :)

* Jeśli ciasto chcecie przygotować z klasyczną masą śmietanową zajrzyjcie na ciasto Zielona Gruszka a znajdziecie przepis na masę.





 

wtorek, 16 lutego 2016

Paczka od Proeco Polska

W minionym tygodniu dostałam wspaniałą paczkę od firmy Proeco Polska. W ramach współpracy otrzymałam 2 zestawy produktów. Pierwsze zestawienie zawiero 12 słoiczków w 3 różnych propozycjach smakowych, w skrócie Chilli, Curry oraz Czosnek. Drugie zestawienie produktów zawierało 4 słoiczki większe optycznie jak i wagowo z Chrzanem, Musztardą, Czerwoną Cebulą oraz Żurawiną Staropolską. 

Jaka jest moja opinia na temat produktów? Ogromnym plusem wszystkich produktów są ich ... niewielkie gabaryty ! Zbliża się wiosna więc część z nas wybierze się na kilkudniowy urlop za miasto. Małe słoiczki będą idealne, aby zabrać je ze sobą, zjeść i nie wyrzucać lub przywozić do domu resztek jedzenia. Kolejnym pozytywem jest to, że KAŻDY produkt pochodzi z Polski i nie zawiera żadnych konserwantów, wzmacniaczy smaku i innych zbędnych dodatków. Podsumowując każdy z produtków smakuje naturalnie i bardzo domowo. Przy każdym produkcie poniżej znajdziecie dokładny skład, jak również wagę i cenę

Więcej ciekawych informacji znajdziecie na stronie producenta

Źródło: http://proecopolska.pl/
Źródło: http://proecopolska.pl/

Koncentrat z ostrych papryczek chili (Proeco)

Koncentrat z ostrych papryczek chilli to idealny dodatek do sosów, kanapek lub jako składnik zup.W swoim składzie posiada aż 80% papryczek chili i jest baaardzo pikantny.  Koncentrat ten jest to produkt pasteryzowany i nie zawiera konserwantów. 

Czy wiecie że papryczki chilli zwalczają nadciśnienie i mają działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwbakteryjne ? Ponadto przeciwdziałają cukrzycy i działają antynowotworowo ! 


Skład: świeża ostra papryka 80%, sól morska 5 %, ocet jabłkowy, przecier pomidorowy, czosnek.

Wartości odżywcze w 100 g:
Wartość energetyczna: 75 kcal / 313,5 kJ
Białko: 1,5 g
Węglowodany: 9 g
Tłuszcz: 5,1 g

Waga: 80 g
Cena: 4,90 zł -6,50 zł

Czosnek - koncentrat dobrego smaku

Pastę czosnkową można podać w towarzystwie mięs i wędlin lub stworzyć sos lub zupę z dodatkiem tego koncentratu. Produkt pasteryzowany. 


Skład: czosnek 80 %, imbir, miód, olej roślinny, sól morska, cukier, ocet jabłkowy, pieprz zielony

Wartości odżywcze w 100 g 
Wartość energetyczna: 155 kcal/619 kJ
Białko: 6,39 g
Węglowodany: 25,7 g
Tłuszcz: 6 g

Waga: 80g
Cena: 4,90 zł -6,50

Curry - koncentrat dobrego smaku

Pastę Curry możemy wykorzystać jako dodatek do wielu potraw m.in. zup, sosów, mięs, marynat lub dodatków do pieczywa. Produkt jest pasteryzowany. 


Skład: przecier pomidorowy 36%, świeża ostra papryka 33%, czosnek 7 %, imbir, kurkuma, kmin rzymski, czosnek,  kolendra, sól morska, ocet jabłkowy, olej roślinny, cynamon, kardamon, goździki, cukier.

Wartości odżywcze w 100 g
Wartość energetyczna: 81,2 kcal/302 kJ
Białko: 1,42 g
Węglowodany: 8 g 
Tłuszcz: 5,3 g
Waga: 80g
Cena: 4,90 zł -6,50

Drugie zestawienie produktów zawierało 4 słoiczki z Chrzanem, Musztardą, Czerwoną Cebulą oraz Żurawiną Staropolską. 



Musztarda Piripiri Ostra - Proeco

Musztarda Piripiri idealnie pasuję do mięs, wędlin, serów i kanapek  Na porcję musztardy jaką nakładamy musimy uważać, ponieważ w smaku jest ona bardzo ostra! 


Skład: woda, gorczyca, ocet jabłkowy, cukier, sól, kwasek cytrynowy, papryka piri-piri

Wartość odżywcza w 100 g:
Wartość energetyczna: 133 kcal/ 561 kJ
Węglowodany: 16 g
w tym cukry: 16 g
Tłuszcz: 5,2 g
w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0,2 g
Białko: 5,7 g
sól: 2,2 g
Waga: 120 g
Cena: 5,90 zł

Konfitura z czerwonej cebuli - Proeco

Czy próbowaliście kiedykolwiek konfitury z czerwonej cebuli? Szczerze powiem że nigdy jej nie próbowałam bo za cebulą nie przepadam i dlatego też do tej konfitury podchodziłam z duża rezerwą, ale spróbowałam i... ? Bardzo mi posmakowała. Myślę że świetnie będzie pasować do mięs, wędlin, serów, kanapek czy krakersów. Produkt jest pasteryzowany.

Skład: czerwona cebula 92 g/100 g, ocet balsamiczny, cukier, sól morska,czosnek, chilli.

Wartość odżywcza w 100g:
Wartość energetyczna: 162 kcal/ 667kJ
Węglowodany: 38g
Tłuszcz: 2,85g
Białko: 0,69g

Waga: 125g
Cena: 5,90 zł

Chrzan Prawdziwy - Proeco

Chrzan Prawdziwy to naturalny i polski dodatek do mięs, wędlin, serów czy kanapek. Chrzan Proeco wyprodukowany został wyłącznie z naturalnych składników. W jego składnie na próżno więc szukać konserwantów i zagęstników. Chrzan świetnie sprawdzi się jako dodatek do wielkanocnego żurku lub barszczy białego.


Skład: korzeń chrzanu 70%, cukier, olej rzepakowy, ocet, kwasek cytrynowy, sól morska.

Wartość odżywcza w 100 g:
Wartość energetyczna: 127 kcal/ 531 kJ
Węglowodany: 9,5 g
w tym cukry: 6,5 g
Tłuszcz: 8,1 g
w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 1 g
Białko: 2,1 g
sól: 1,1 g

Cena: 5,50 zł
Waga: 115 g

Żurawina Staropolska - Proeco

Żurawina Staropolska po otwarciu słoiczka pachnie cudownie. Żurawina ta stanowi doskonały dodatek do mięs, wędlin, serów i kanapek. Świetnie sprawdzi się również w słodkich potrawach. Możliwości wykorzystania tej żurawiny są naprawdę szerokie. Produkt jest pasteryzowany.

Na 100 g produktu średnio 67 g żurawiny.
Skład: Żurawina, cukier, pektyna jabłkowa, kwasek cytrynowy

Wartość odżywcza w 100 g:
Wartość energetyczna: 164 kcal/ 698 kJ
Węglowodany: 40 g
Tłuszcz: 0,3 g
Białko: 0,4 g

Waga: 125 g
Cena: 5,90 zł 

Już wkrótce zapraszam po przepisy z wykorzystaniem produktów firmy Proeco Polska, tymczasem więcej informacji znajdziecie na stronie producenta
możecie również zajrzeć na ich fanpage na facebook