Strony

środa, 30 września 2015

Proste ciasto jogurtowe ze śliwkami - bez zakalca!

Sezon śliwkowy w pełni, więc dziś kolejna propozycja ciasta ze śliwkami. Łatwe i szybkie w wykonaniu ciasto, na pewno przypadnie Wam do gustu. Ciasto jest wilgotne, łatwo się kroi i pięknie pachnie. Będzie pięknie się prezentować zarówno na niedzielnym stole jak i w tygodniu do porannej kawy.

Składniki:
  • 200 g mąki pszennej tortowej
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1/2 łyżeczki sody
  • 100 g cukru
  • 1 łyżka cukru z prawdziwą wanilią
  • 2 jajka
  • 2/3 szklanki gęstego jogurtu naturalnego
  • 100 ml oleju
  • 350-400 g umytych, przepołowionych, wypestkowanych śliwek (najlepiej węgierek)
  • 1 łyżka cukru brązowego
  • 1 płaska łyżeczka cynamonu
  • garść mielonych orzechów włoskich
Wykonanie:
Piekarnik nagrzewamy do 170 C. Suche składniki mieszamy w 1 misce. W drugiej misce mieszamy składniki mokre. Do mokrych składników dodajemy zawartość pierwszej miski i mieszamy mikserem/łyżką do połączenia składników. Ciasto przelewamy do blachy wyłożonej papierem do pieczenia o wymiarach 20x24 cm. Na wierzchu układamy śliwki rozcięciem do góry. Wierzch ciasta posypujemy cukrem wymieszanym z cynamonem i opcjonalnie mielonymi orzechami. Ciasto wstawiamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy ok. 50-60 min. Przed podaniem ciasto można posypać cukrem pudrem.

Smacznego :)




Czas na śliwki

Czas na śliwki

Jesienne słodkości!

Jesienne Superfoods

sobota, 26 września 2015

Bukiet z różami z ciasta francuskiego i jabłek

Dziś przepis na bardzo efektowne ciasteczka. Różyczki wykonane są z ciasta francuskiego i plasterków jabłek. Taka przystawka z pewnością spodoba się wszystkim zgromadzonym przy stole. 


Składniki:
  • 1 ciasto francuskie
  • 2 jabłka
  • cukier puder
  • 1 łyżka soku z cytryny
  • cynamon
Wykonanie:

Jabłka myjemy, wydrążamy gniazda nasienne i kroimy na cieniutkie plasterki np.obieraczką do warzyw. W rondelku zagotowujemy wodę z sokiem z cytryny. Plasterki jabłek wrzucamy na 1-2 min do wrzątku. Plasterki wyjmujemy i odsączamy na ręczniku papierowym. Ciasto francuskie rozwijamy i kroimy na paski o szerokości ok. 1-1,5 cm.

Ciasto posypujemy odrobina cukru pudru i cynamonu.Na każdym pasku układamy plasterki jabłek, tak aby ich część ze skórką lekko wystawała ponad górną krawędź ciasta. Plasterki powinny również lekko na siebie zachodzić. Pasek z jabłkami zwijamy dość luźno w rulonik.

Różyczki układamy na blaszce i delikatnie rozchylamy jabłka na zewnątrz. Blachę z różami wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180 C i pieczemy 10-15 min. Następnie temperaturę zmniejszamy do 80 stopni, włączamy funkcję z termoobiegiem i suszymy ok. 20 min. Różyczki przed podaniem można opcjonalnie oprószyć cukrem pudrem.

Smacznego :) 

*Do dekoracji użyłam trawy cytrynowej i czerwonej wstążki. 




Jesienne słodkości!

Jesienne Superfoods

Jabłko z cynamonem 2015

Francja od kuchni - konkurs!

piątek, 25 września 2015

Wypieki z jabłkami - porady

Dziś kilka porad dla osób które chcą, aby ich ciasta z jabłkami wyglądały i smakowały tak jak te z dobrej cukierni. 

1. Podstawą jabłka
Należy pamiętać że do przygotowania szarlotki najlepiej sprawdzają się twarde i lekko kwaśne odmiany jabłek. Takie owoce nie rozpadną się tak szybko podczas pieczenia. Najlepszymi odmianami są: szara reneta, antonówka lub gloster.
2. Idealne nadzienie
Niekiedy jabłka mają w sobie bardzo dużo soku, a nadzienie robi się dość rzadkie. W takiej sytuacji można zagęścić masę dodając galaretkę w proszku np. o smaku cytrynowym, 1-2 łyżki kaszy manny, taką samą ilość mąki ziemniaczanej lub kisielu w proszku.
3. Zapach
Aby nasze ciasto nabrało cudownego zapachu, do nadzienia warto dodać ziarenka z laski wanilii lub świeżo starty cynamon. Jeśli lubicie eksperymentować z aromatem cynamon częściowo można zastąpić kardamonem, przyprawą korzenną, a nawet imbirem. Przyprawy te wspaniale podkreślą smak jabłek.
4. Kruche Ciasto
Nadzienia jabłkowe świetnie łączą się zarówno z biszkoptami i kruchym ciastem. Większość z nas jednak wybierając ciasto z jabłkami, wybiera klasyczną wersję szarlotki na kruchym spodzie. Aby kruche ciasto zachwycało swoim smakiem, najlepiej użyć do niego prawdziwego masła o wysokiej jakości. Masło powinno być dobrze schłodzone zanim zaczniemy wyrabiać ciasto. Jeśli lubimy bardzo kruche ciasta część mąki pszennej można również zastąpić mąką krupczatką.
Kruche ciasto najlepiej szybko zagnieść i schować do lodówki na ok. 1 godz. Gdyby w czasie wyrabiania ciasta pojawił się w problem z jego zagnieceniem, można dodatkowo dołożyć 1 żółtko lub 1 łyżkę śmietany.
5. Wstępne pieczenie
Zanim na kruche ciasto nałożymy masę jabłkową, dobrze jest podpiec spód przez ok. 10 min. Dzięki temu zabiegowi będziemy mieć pewność że ciasto będzie w 100% upieczone
6. Nowe dodatki
Jeśli znudzeni jesteśmy już klasycznym nadzieniem jabłkowym można go wzbogacić o kilka różnych dodatków. Część jabłek można zastąpić gruszkami, świeżymi winogronami lub rodzynkami czy suszoną żurawiną. W czasie smażenia nadzienia jabłkowego można dorzucić 3 goździki czy gwiazdkę Anyżu, a gdy nadzienie lekko przestygnie można dodać startą na tarce skórkę z wyszorowanej cytryny czy z pomarańczy. Pomysłów na odświeżenie klasycznego przepisu jest bez liku!
 

Poniżej kilka przepisów na ciasta z jabłkami

Szarlotka z jabłek i gruszek na kruchym cieście z dodatkiem oleju

Szarlotka z cynamonem krucho-drożdżowa

Szarlotka na kruchym cieście z pianką




Tartaletki z jabłkami

Szarlotka kukurydziana bez cukru

Zimowy jabłecznik

Jabłecznik Alzacki


Apple pie czyli amerykańska szarlotka

Jabłecznik półfrancuski smaczny i kruchy


Pełnoziarnista krucha szarlotka


Jabłecznik półfrancuski smaczny i kruchy

Krucha szarlotka

wtorek, 22 września 2015

Nalewka gruszkowa

Jesienią tego roku dostałam w prezencie butelkę ze spirytusem. Postanowiłam oczywiście przygotować z jego udziałem nalewkę, z tym że do końca nie byłam pewna dominującego składnika. Zastanawiałam się nad popularną cytrynówką jednak brak wystarczającej ilości cytrusów w domu sprawił, że postanowiłam wykorzystać to co miałam akurat pod ręką i tak właśnie padło na gruszki.
Składniki:
  • 2 kg gruszki
  • 1/2 kg cukier
  • 1/2 l spirytus
  • 1/2 l wódka
  • laska wanilii
  • skórka z cytryny/pomarańczy
Wykonanie:
Gruszki obieramy, usuwamy gniazda nasienne i kroimy w ćwiartki lub grubą kostkę. Gruszki przekładamy do dużego słoika i zasypujemy cukrem. Słoik zakręcamy i odstawiamy na 4 dni. Codziennie potrząsamy słojem. Po 4 dniach dodajemy laskę wanilii i opcjonalnie skórkę z jednej sparzonej cytryny/pomarańczy. Owoce zalewamy alkoholem i szczelnie zamykamy na 3-4 tygodnie. Po tym czasie, owoce odcedzamy, a alkohol rozlewamy do butelek na kolejne 4 tygodnie. Owoce można wyrzucić (mocno uderzają do głowy %), bezpośrednio zjeść lub przygotować z nimi deser. 

Smacznego :)




Róbmy przetwory!

Jesienne Superfoods

poniedziałek, 21 września 2015

Wegedeser z tapioką i musem truskawkowym (bezglutenowy, bez mleka)

 Słyszeliście kiedyś o tapioce? Jeśli jeszcze nie, to już Wam wyjaśniam :) Tapioka to produkt skrobiowy, który otrzymuje się z mianioku. Jest lekkostrawna, nie zawiera glutenu i cholesterolu. Można ją znaleźć w większych supermarketach i w sklepach ze zdrową żywnością. Jej koszt to ok. 6-8 zł. Można ja podawać na wiele sposobów, z kakao, karobem czy czekoladą. Najczęściej stosowana jest w deserach, kisielach i jako zagęstnik w zup.
 
Składniki:
  • 3 łyżki tapioki perlistej
  • mała puszka mleka kokosowego (200ml)
  • 200 ml mleka sojowego, ryżowego lub wody
  • 1 szkl. mrożonych truskawek
  • 3 łyżki cukru/ksylitolu (opcjonalnie)
Wykonanie:
Tapiokę przepłukujemy na sitku pod bieżącą wodą. Do rondelka wlewamy mleko kokosowe, mleko roślinne i dodajemy tapiokę. Gotujemy do momentu aż tapioka będzie przezroczysta (trwa to 10-15 min ale zależy to od rodzaju tapioki). Masę przelewamy do szklanek/ miseczek. Odstawiamy do wystudzenia.
Do małego rondelka wrzucamy truskawki i dodajemy kilka łyżek wody. Owoce gotujemy od czasu do czasu mieszając, aż mus zgęstnieje. Jeśli chcemy mus o gładkiej konsystencji można dodatkowo go zmiksować blenderem i dosłodzić np. cukrem. Ostudzony mus przekładamy na tapiokę. Pudding z tapioki podajemy lekko schłodzony.

Smacznego :)

*jeśli nie macie za wiele czasu, mus truskawkowy możecie zastąpić ulubioną konfiturą lub dżemem
 




 
 

niedziela, 20 września 2015

Nalewka z kukułek - Kukułczanka

Zbliżają się jesienne długie i chłodne wieczory. Gdy zimno dopadnie nasze ręce i stopy polecam odrobinę kremowego likieru z kukułek. P.S. Kieliszek likieru pocieszy nas również wtedy, gdy dopadnie nas jesienna chandra :) 

Składniki:
  • 300 g kukułek
  • 0,5 l wódki
  • 1 opakowanie mleka skondensowanego niesłodzonego (najlepiej w kartoniku 500 ml)
Wykonanie:
Kukułki owijamy czystą ściereczką i rozbijamy na małe kawałki (np. tłuczkiem do mięsa lub można użyć blendera z funkcją kruszenia lodu). Pokruszone cukierki przekładamy do butelki lub dużego słoika i zalewamy wódką. Butelką/słoikiem mocno potrząsamy i odstawiamy na kilka dni, aż cukierki się rozpuszczą. Kilka razy w ciągu dnia należy energicznie potrząsnąć słoikiem/butelką. Gdy cukierki całkowicie się rozpuszczą, dodajemy mleko skondensowane, ponownie potrząsamy i rozlewamy do butelek. Przechowujemy w zacienionym miejscu.

Życzę smacznej degustacji :)




Róbmy przetwory!

środa, 16 września 2015

Ciasto Zielona Gruszka

W sadzie w tym roku gruszki obrodziły, więc przekłada się to również na moje wypieki. Ciasteczka z gruszką, Ciasto z gruszkami oraz dżemy już zrobione. Nie było jednak jeszcze ciasta biszkoptowego wiec postanowiłam to nadrobić i upiekłam kakaowy biszkopt. Na biszkopt nałożyłam bitą śmietanę i galaretkę gruszkową z kawałkami owoców. Ciasto zachwycało swoim wyglądem i smakiem :)
 
Składniki:
Na biszkopt:
  • 4 duże jajka
  • 4 łyżki mąki pszennej
  • 1 łyżka mąki ziemniaczanej
  • 2 łyżki kakao
  • 4-5 łyżek cukru
  • szczypta soli
Warstwa śmietanowa:
  • 500 ml śmietanki kremówki
  • 2-3 łyżki cukry pudru
  • 3 łyżki żelatyny
Dodatkowo:
  • 2 galaretki gruszkowe
  • 400 g twardych gruszek
  • sok z 1/2 cytryny
Wykonanie:
Biszkopt
Mąki przesiewamy z kakao i szczyptą soli. Żółtka oddzielamy od białek. Białka ubijamy na sztywno ze szczyptą soli. Pod koniec ubijania dodajemy partiami cukier. Ciągle miksując dodajemy po 1 żółtku. Pod koniec ubijania dodajemy przesiane mąki i delikatnie mieszamy (najlepiej łyżką). Ciasto wylewamy na blachę o wymiarach 25x35cm lub o zbliżonym wymiarze. Biszkopt pieczemy około 30-35 minut w temperaturze 170oC.

Po upływie danego czasu gorące ciasto w formie wyciągamy z piekarnika i z wysokości około 60 -100 cm upuszczamy je na podłogę. Następnie z powrotem odstawiamy je do uchylonego piekarnika, aż do wystudzenia. 

Ostudzony biszkopt nasączamy 1 szkl. ostudzonej wody z cytryną lub herbatą.

Warstwa śmietanowa
Żelatynę rozpuszczamy w 1/4 szklanki wody i odstawiamy na 5 minut. Dolewamy wrzątku, aby całość zajmowała nieco ponad 1/2 szklanki wody i mieszamy. Odstawiamy do wystudzenia. Schłodzoną śmietankę ubijamy na sztywno, dodając partiami cukier puder, na koniec powoli wlewamy ostudzoną żelatynę.

Dodatkowo 

Galaretki rozpuszczamy w 600 ml wody. Studzimy. Gruszki myjemy, obieramy i usuwamy gniazda nasienne. Kroimy w kostkę i wykładamy na masę śmietanową. Gruszki zalewamy lekko tężejącą galaretką. Ciasto wkładamy do lodówki na przynajmniej 3 godziny lub na całą noc.
Smacznego :)
* Jeśli ciasto przygotowujemy dla pełnoletniego towarzystwa, poncz można przygotować z dodatkiem alkoholu.